|
Die ene roos in de herfst
Wil van der Heijden
Al enkele weken staat ze daar in al haar schoonheid in de tuin te bloeien. Een roos, rechtop, fier, in vele tinten roze en rood met zachte, bijna fluwelige bloembladen. Dit leven in volle bloei temidden van herfsttinten en afstervende bladeren ontroert me. Tegelijkertijd realiseer ik me hoe beiden, bloei en verval, deel uitmaken van de kringloop van het bestaan. Naast geboortekaartjes vallen in deze periode van mijn leven ook steeds meer overlijdensberichten op de deurmat.
Deze twee polen, waartussen ons leven balanceert, kom ik ook tegen in de tv serie 'Van de schoonheid en de troost' die Wim Kayzer tien jaar geleden maakte voor de VPRO. Hij interviewde talloze schrijvers, filosofen en wetenschappers over de vraag wat dit leven de moeite waard maakt, waar ze schoonheid vinden die hen ten diepste troost en verzoent met de eindige en moeilijke kanten van het bestaan. De 26 juweeltjes van gesprekken die dit opleverde zijn voor mij nog steeds een bron van inspiratie.
In het gesprek met de Amerikaanse filosoof Richard Rorty kwam ook de roos voor. Hij zei dat de schoonheid van één enkele roos in een totaal desolate wereld mensen positief beïnvloedt, omdat een roos toegang geeft tot tederheid, nieuwsgierigheid, vriendelijkheid en extase. Dat maakt de wereld troostvoller. En als u 'De kleine prins' van Saint- éé Exupéry heeft gelezen zult u zich herinneren dat hij terugkeert naar de ster waar hij vandaan komt omdat hij die ene roos die daar groeit moet verzorgen. Hij voelt zich verantwoordelijk voor die roos omdat die niet alleen mooi maar ook kwetsbaar is. Hij begrijpt ook niet dat mensen soms 1000 rozen nodig hebben en nog niet vinden wat ze zoeken. Hun ogen zijn blind, beweert hij. Als je met het hart zoekt heb je genoeg aan een enkele roos om van te genieten. Ik herken de neiging om het te zoeken in het vele: musea afstruinen, stapels mooie boeken die ik nog wil lezen en plekken van weergaloze schoonheid waar ik altijd nog eens heen wil. Meer en meer ervaar ik echter hoe onvoorstelbaar mooi en troostend het zogenaamde kleine kan zijn: die ene roos in mijn tuin, de vlieg op mijn hand die ik rustig observeer, het spel van de wolken en de zee, de rust van een avond lezen in gezelschap van een tikkende klok en dat ene herfstblad in verval. De troost zit voor mij in de verbondenheid met die omgeving. De roos appelleert aan de schoonheid, de groeikracht en de rijkdom aan kleuren die ook in mij zitten en maakt het verlangen daarnaar wakker. De vlieg maakt me milder naar mijn eigen geprikkel en gejengel. En de schoonheid van de herfst verzoent me met mijn eigen aftakeling en misschien al iets met de dood die ook voor mij onvermijdelijk is. Verbondenheid met alles wat is, de groei en het verval, het weidse en het kleine. Dát brengt meer acceptatie mee van datgene wat er in het leven gebeurt en daardoor komt er ook meer rust. Niet altijd meer vragen naar hoe en waarom en trekken en rukken zoals ik het wil, maar zien wat is en loslaten van wat onvermijdelijk is. Die rust maakt de intensiteit van de ervaringen groter en meer en meer ervaar ik de schoonheid van wat ik zie, voel, hoor en ruik. Niet alleen van het zogenaamde perfect mooie en van de zomer, maar ook van een vervallen huis, een gerimpelde hand en van herfst. Veel ervaringen brengen daarom geen 'o wat mooi' gevoel teweeg, maar eerder stilte of een traan. Daarom is een begraafplaats evenzeer een plek van schoonheid en troost geworden als een concertzaal. En weer komt die roos naar voren. Ook een roos heeft doornen en vergaat.

U kunt blijk geven van uw waardering voor Stukwerk door overmaking van een vrijwillige bijdrage op één van
de rekeningen van de Abdij van Berne te Heeswijk: Postbank 1082440 of Rabobank 1201.00.908 (vermelding: 'vrijwillige bijdrage') Voor
buitenlandse abonnee's: Rabobank 12.01.00.908; IBAN: NL64RABO 0120 1009 08; BIC: RABONL2U |
Alle vorige afleveringen van
Stukwerk-online zijn te vinden op
www.abdijvanberne.nl.
Meer informatie over de Abdij op
www.abdijvanberne.nl
Abonneer een vriend(in), familielid of collega.
Klik hier
.
|
|
|
| |
www.abdijvanberne.nl
AGENDA
Eucharistievieringen
’s Zondags om 10.30 uur
Op weekdagen om 12.15 uur
zondag 12 oktober: 28ste zondag door het jaar
10.30 uur eucharistieviering. Voorganger A. Boom o.praem.
Aansluitend is er koffie en thee en gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Iedereen is welkom. De wereldwinkel is dan ook open.
zondag 19 oktober: 29ste zondag door het jaar
10.30 eucharistieviering. Voorganger em.-abt P. Al o.praem
zondag 26 oktober: 30ste zondag door het jaar
10.30 eucharistieviering. Voorganger J. Terlingen o.praem
Aansluitend is er koffie en thee en gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Iedereen is welkom.
Activiteiten in en rond de abdij
Een nieuwe start maken, 21 23 november 2008
Soms dringt ineens het besef tot je door dat de tijd, en daarmee het leven, je door de vingers glipt. De behoefte aan een nieuwe start, het vertrouwde los laten, wordt zo voelbaar dat het bijna vanzelfsprekend is daaraan gehoor te geven. De aanleiding voor dat besef kan heel divers zijn. Aanknopingspunt voor het antwoord op die vraag vormt het boek: Nachttrein naar Lissabon van Pascal Mercier.
Lezing Klaas Hendrikse
Op woensdag 7 januari 2009 komt dominee Klaas Hendrikse een inleiding houden over hetzelfde thema: Over God gesproken. Klaas Hendrikse heeft een spraakmakend boek geschreven met als uitdagende titel: Geloven in een God die niet bestaat. Aanvang 20.00 uur in de abdijkerk. Kaarten zijn vanaf 1 november 2008 te koop in de boekhandel Berne voor 10 euro per stuk (inclusief koffie en thee) en ook te reserveren via de abdij.
Meer informatie bij:
Gastensecretariaat Abdij van Berne
Tel. 0413 299284
Email: gastensecretariaat
@abdijvanberne.nl
Zie ook: www.abdijvanberne.nl
NIEUWS
voor het meest actuele nieuws.
klik hier
ADRES
Abdij van Berne
Abdijstraat 49
Postbus 60
5473 ZH Heeswijk
tel: 0413-299299
fax: 0413-299288
stukwerk-on-line@
abdijvanberne.nl
© Abdij van Berne |
|
|